SlovenskyEnglish

Otváracie hodiny archívu

Národnej banky Slovenska


utorok - štvrtok 

9.00 - 12.00 h

12.45 - 15.00 h 

V mesiacoch júl, august a september je archív pre verejnosť uzatvorený.

Od 10. marca 2020 bude archív až do odvolania pre verejnosť uzatvorený. 

Milan Frič

(*26. mája 1882 v Belehrade - †17. augusta 1966 v Ostrave)

Po maturite v roku 1899 nastúpil do Tatra banky v Martine na miesto praktikanta. Tri roky pracoval ako účtovník v Ľudovej banke v Nadľaku. Päť rokov pôsobil v Živnostenskej banke v Prahe. Tu sa stal aj spoluzakladateľom Zväzu bankových úradníkov.

V roku 1910 bol úradníkom Ústrednej banky v Budapešti a o rok neskôr Zemskej průmyslovej banky. V roku 1918 sa stal prednostom slovenského oddelenia Ústredia finančných ústavov. Pri vzniku prvej Československej republiky bsa ako expert zúčastnil na rokovaniach o hospodárskom, politickom a finančnom vyrovnaní s Maďarskom.

V roku 1924 ho ako uznávaného odborníka vo finančníctve oslovili predstavitelia Hypotečnej banky českej v Prahe, aby pomohol pri rozširovaní jej pôsobnosti na území Slovenska a Podkarpatskej Rusi.

Ešte pred prvou svetovou vojnou stál pri zrode prvého slovenského bankového časopisu Slovenský peňažník. Neskôr vydával vlastný časopis Národný hospodár - nezávislé periodikum na ochranu hospodárskych záujmov Slovenska. Niekoľko rokov pripravoval rozhlasové ekonomické prednášky. Je považovaný za jedného z tvorcov slovenskej hospodárskej žurnalistiky a bankovej terminológie v medzivojnovom období.

Dátum poslednej úpravy: 16. septembra 2019