SlovenskyEnglish

Otváracie hodiny archívu

Národnej banky Slovenska


utorok - štvrtok 

9.00 - 12.00 h

12.45 - 15.00 h 

V mesiacoch júl, august a september je archív pre verejnosť uzatvorený.

Archív je až do odvolania pre verejnosť uzavretý. 

Samuel Jurkovič

Samuel Jurkovič(*9. februára 1796 v Brezovej pod Bradlom - †13. júla 1873 v Brezovej pod Bradlom)

Počas svojho učiteľského pôsobenia v Sobotišti založil 9. februára 1845 prvé peňažné družstvo na európskom kontinente Spolek gazdovskí v mestečku Sobotište. Spolok pracoval na princípe svojpomoci. Zmysel jeho existencie vyjadrovali stanovy slovami „... aby sa gazdovitosť u ľudu povzbudila, aby sa šľachetným, miernym a pomoci potrebujúcim pomáhať mohlo". Podiely zneli na meno a nemohli sa predávať. Všetci členovia museli pri vstupe do spolku zaplatiť základný vklad 30 grajciarov a každý týždeň ukladať tri grajciare v striebre. Zozbierané peniaze sa požičiavali členom za šesťpercentný úrok.

Podľa vzoru tohto družstva vznikali podobné spolky aj v ďalších slovenských obciach, aby čelili úžere a pomáhali povzniesť život ľudu.

Samuel Jurkovič písal učebnice, prispieval do časopisu Obzor, ktorý vydával Daniel Gabriel Lichard, zakladal učiteľské a čitateľské spolky, školské knižnice, nedeľné školy, podieľal sa na založení divadelného spolku Slovenské národné divadlo nitrianske v roku 1841 (jeho dcéra Anička bola jednou z prvých slovenských ochotníckych herečiek).

Dátum poslednej úpravy: 25. septembra 2019