SlovenskyEnglish

Otváracie hodiny archívu

Národnej banky Slovenska


utorok - štvrtok 

9.00 - 12.00 h

12.45 - 15.00 h 

V mesiacoch júl, august a september je archív pre verejnosť uzatvorený.

Od 10. marca 2020 bude archív až do odvolania pre verejnosť uzatvorený. 

Michal Bosák

Michal Bosák(*10. decembra 1869 v Okrúhlom - †18. februára 1937 v Scrantone v USA)

V roku 1886 sa ako šestnásťročný vysťahoval do USA. Pracoval v bani v Hazletone a ako rozvážač piva v mestečku Freeland. V roku 1893 sa spolu s manželkou usadili v Olyphante a otvorili si krčmu, neskoršie veľkoobchod s vínom. O štyri roky neskoršie založil svoju súkromnú banku a obchod s lodnými lístkami (cestovnú agentúru). Čoskoro sa stal najväčším účastinárom First National Bank v Olyphante, ako 33-ročný bol členom jej správnej rady i jej prezidentom. Stala sa jednou z bánk, ktoré dostali od americkej vlády povolenie vydávať doláre. Podpis Bosáka ako prezidenta First National Bank of Olyphant sa tak ocitol na amerických päť-, desať- a dvadsaťdolárových bankovkách. 

V roku 1912 založil Slavonic Deposits Bank vo Wilkes-Barre, a štyri roky bol jej prezidentom. O ďalšie tri roky založil v Scrantone vlastnú banku nazvanú Bosak State Bank, ktorá sa do roku 1920 stala najväčšou slovenskou bankou v USA. Vďaka jej úspechu si ho viaceré americké banky s dlhoročnou tradíciou zvolili za riaditeľa.

Počas prvej svetovej vojny sa výrazne angažoval v boji za vznik Česko-Slovenska, organizoval zbierky a pripojil svoj podpis k známej Pittsburskej dohode 30. mája 1918. Začal pôsobiť v hospodárskom živote na Slovensku, pričom vrcholom jeho aktivít bolo založenie Americko-slovenskej banky so sídlom v Bratislave v roku 1920.

Dátum poslednej úpravy: 25. septembra 2019